- Chrzest Święty

SAKRAMENT CHRZTU  ŚWIĘTEGO

Sakramentu chrztu św. udzielamy podczas Mszy św. o godzinie 15.00 w 2 niedzielę miesiąca. Wcześniej rodzice lub opiekunowie zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej. Należy przynieść ze sobą akt urodzenia dziecka.

Nauka dla rodziców i chrzestnych odbywa się w sobotę poprzedzającą chrzest, po wieczornej mszy świętej w kościele.

RODZICE  CHRZESTNI - WARUNKI:

Rodzicem chrzestnym może być tylko katolik, który:

- ukończył już 16 rok życia;
- przyjął sakrament bierzmowania;
- prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej (czyli nie ma żadnej przeszkody w przystępowaniu do sakramentów św.);
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest;
- należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych (nie dwóch ojców ani dwie matki chrzestne).
(por. Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 872 - 878)

FORMALNOŚCI PRZY ZGŁOSZENIU DZIECKA DO CHRZTU:
* Zgłaszając dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej należy przynieść ze sobą Akt Urodzenia dziecka na postawie którego zostanie spisany akt chrztu dziecka. Przy wypełnieniu formularzu zgłoszenia należy podać dane osobowe rodziców i chrzestnych: imię i nazwisko, dokładny adres, zawód, informacje dot. stanu cywilnego, data i miejsce ślubu kościelnego.
* Rodzice chrzestni, jeżeli mieszkają poza parafią, w której ma być chrzest muszą przedstawić świadectwo, że nie ma przeszkód, aby mogli zostać rodzicami chrzestnymi. Dokument wystawia Parafia miejsca zamieszkania, należy je dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu Chrztu Świętego.

Święto Dzieci Maryi

Barbórka 2017