11 marca 2016

Miejsce przewodniczenia

Miejsce przewodniczenia liturgii dla celebransa

W naszym kościele, pojawił się w prezbiterium dodatkowy "mebel", którym jest pulpit ustawiony tuż przed krzesłem przewodniczącego liturgii. Aby poznać rolę i powód wprowadzenia dodatkowego pulpitu w przestrzeń prezbiterium trzeba sięgnąć do zbioru przepisów i norm dotyczących sprawowania Eucharystii, czyli Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego.

W rozdziale V w pkt. 310 przeczytamy, że w prezbiterium obok ołtarza i ambony powinno znajdować się miejsce przewodniczenia liturgii dla celebransa (księdza przewodniczącego liturgii). Wynika to z faktu, że każdy uczestnik zgromadzenia liturgicznego ma swoje miejsce i dokładnie sprecyzowane zadania w czasie Eucharystii. Miejsce przewodniczenia powinno uwydatniać funkcję celebransa jako przewodniczącego zgromadzeniu i kierującego modlitwą. Jednocześnie Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego  jasno określa rolę tego miejsca we Mszy świętej:

• rozpoczęcie i zakończenie celebracji (pkt. 124, 165),
  • wprowadzenie i zakończenie modlitwy wiernych (pkt. 138),
  • możliwość głoszenia homilii (pkt. 136).

Wyodrębnione miejsce przewodniczenia bardziej akcentuje, ale też pozwala lepiej zrozumieć podział Eucharystii na: Obrzędy wstępne, Liturgię Słowa, Liturgię Eucharystyczną i Obrzędy zakończenia. Sobór Watykański II i reforma liturgii tłumaczą: Msza święta składa się jakby z dwóch części, mianowicie z liturgii słowa i z liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Albowiem we Mszy świętej zostaje zastawiony zarówno stół słowa, jak i Chrystusowego Ciała, z którego wierni czerpią naukę i pokarm (pkt. 28). Dlatego często o Eucharystii mówi się, że dokonuje się na dwóch stołach: Słowa Bożego (ambona) i Najświętszej Ofiary (ołtarz). Przy czym, trzeba zaznaczyć, że na każdym z nich winno wykonywać się to, co należy do danej części Mszy świętej.

Celebrans rozpoczyna celebrację od miejsca przewodniczenia, którym nie jest ani ołtarz, ani ambona. Nie rozpoczyna od ołtarza, ponieważ nie nadszedł jeszcze czas składania darów, a z nich Najświętszej Ofiary. Nie rozpoczyna również od ambony, ponieważ słowa, które wypowiada nie należą do Liturgii Słowa i nie są Słowem Bożym. Dopiero pierwsze czytanie rozpoczynające Liturgię Słowa przenosi akcję liturgiczną na ambonę (pkt. 128). Ołtarz staje się miejscem akcji liturgicznej, dopiero po Liturgii Słowa, czyli po Modlitwie powszechnej, ponieważ na nim składa się dary chleba i wina oraz na nim dokonuje się Najświętsza Ofiara (Liturgia Eucharystyczna). Dlatego też celebrans udaje się do ołtarza dopiero po Liturgii Słowa (pkt. 141). Po komunii i puryfikacji (oczyszczeniu) naczyń liturgicznych ołtarz przestaje być miejscem akcji liturgicznej, dlatego obrzędy zakończenia celebrans prowadzi od miejsca przewodniczenia.

Taki układ przestrzeni i zadań wydaje się być logiczny i pozwala na przejrzystość w obrzędach liturgicznych. Wszystko ma swoje miejsce i swój czas. Stąd inicjatywa uwydatnienia i w naszej świątyni miejsca przewodniczenia, które jest zgodna z przepisami liturgicznymi i ma na celu pomagać w rozumieniu tajemnic, które dokonują się podczas świętej liturgii.

ks. Piotr

ukoroniowanie mb