- Małżeństwo

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

ZGŁOSZENIE ŚLUBU

Osoby chcące zawrzeć sakramentalny związek małżeński w Kościele Katolickim powinny jak najwcześniej zgłościć się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia terminu ślubu. W czesie tego spotkania omawia się również kwestie dotyczące nauk przedmałżeńskich i terminu protokołu przedślubnego. Dobrze jest zgłosić termin ślubu z rocznym wyprzedzeniem, aby wszelkie sprawy formalne załatwić na spokojnie oraz mieć większą możliwość w wyborze terminu nauk przedmałżeńskich. Zgłoszenia ślubu dokonują wspólnie przyszli małżonkowie.

PROTOKÓŁ  PRZEDŚLUBNY

Spisywanie protokołu przedślubnego odbywa się w kancelarii parafialnej po wcześniejszym osobistym umówieniu się z ks. Proboszczem.

Protokół przedślubny należy spisać przynajmniej 2 miesiące przed planowaną datą ślubu.

Dokumenty potrzebne do spisania protokołu:

- świadectwo chrzu (aktualne);

- świadectwo ukończenia katechezy w szkole ponadgimnazjalnej / ponadpodstawowej;

- zaświadczenie o ukończeniu nauk przedślubnych (można dostarczyć później);

-  dowód osobisty;

- formularze z USC (w przypadku ślubu konkordatowego);

- lub akt ślubu (jeśli związek cywilny zawarło się już w USC).

NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE

Informator dot. zasad bezpośredniego przygotowania do małżeństwa:

• Przygotowanie do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego obejmuje co najmniej 4 spotkania w ramach katechez przedślubnych (po 3 tematy na spotkaniu zgodnie z archidiecezjalnym programem „Ślubuję Ci…”) – trwające około 120 minut każde.
  • Dzień skupienia powinien być integralną częścią katechez przedślubnych, ich zwieńczeniem; nabożeństwo pokutne, Eucharystia.
  • 3 spotkania w poradni życia rodzinnego – w odstępach czasowych, trwające minimum 45 minut każde, dot. m.in. nauczania metod naturalnego planowania rodziny.

Zaleca się, aby takie przygotowanie odbywało się w parafii lub ksiądz proboszcz wskazuje narzeczonym parafię w ramach dekanatu, w której mogą odbyć cykl przygotowania bezpośredniego do małżeństwa. Zaleca się, aby całe przygotowanie do małżeństwa (wszystkie 3 etapy) odbywało się w jednej parafii lub dekanatu. W wyjątkowych sytuacjach można wybrać katechezy w dogodnej dla narzeczonych parafii (np. ze względu na studia, pracę czy odległe miejsce zamieszkania).

Narzeczeni zgłaszający w kancelarii parafialnej chęć zawarcia związku małżeńskiego(zapisujący intencję mszalną) otrzymują tzw. kartę obiegową, na której powinno znaleźć się potwierdzenie udziału w katechezach przedmałżeńskich, dniu skupienia i poradni życia rodzinnego oraz wykaz miejsc i dat prowadzonego przygotowania w ramach dekanatu Pogrzebień. Koszt materiałów dla narzeczonych i organizacji wszystkich części przygotowania szacuje się na 50 zł (od pary). Ofiarę składają narzeczeni podczas pierwszej katechezy.

Katechezy dla par w dekanacie Pogrzebień w roku 2018 odbędą się w następujących terminach:

Parafia Lyski

1 – 4 marca 2018r.

Katechezy przedmałżeńskie: godz. 17:00;

Parafia Lubomia

10 – 13 maja 2018r.

Parafia Kobyla

13 – 15 lipca 2018r

niedziela godz.

Parafia Lyski

13 – 16 września 2018r

Katechezy przedmałżeńskie: godz. 17:00;

Parafia Lubomia

15 – 18 listopada 2018r

Poradnie życia rodzinnego:

Lyski – Tel. 501 788 292 (Karina i Grzegorz Skoczek)

Pogrzebień – Tel. 692 188 000 (Katarzyna Franica); www.poradnia.pogrzebien.pl

W celu sprawnego przeprowadzenia przygotowania narzeczeni powinni zapisać się (telefonicznie) na konkretny, dogodny termin oraz ustalić daty i godziny spotkań w poradni.

Święto Dzieci Maryi

Barbórka 2017