Kaplica na Grabówce

Historia obrazów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy na Grabówce.

Pierwszy obraz przedstawiający Matkę Boża Jasnogórską do kaplicy w Ligocie Tworkowskiej ufundowała Rozalia Staniczek wraz mężem Alojzym. Obraz zakupiony w 1902 roku w Częstochowie namalowany był na płótnie przez nieznanego artystę - malarza. W związku z tym, że Jasna Góra i Częstochowa w tym okresie znajdowały się pod zaborem rosyjskim, obraz został przewieziony przez pielgrzymów do Herb Śląskich, gdzie znajdowała się granica pomiędzy zaborem rosyjskim a pruskim. Stamtąd razem z bagażami pątników przemycono obraz i przywieziono furmanką na Płonie w Raciborzu, a stamtąd do Ligoty Tworkowskiej.

Od poświęcenia kaplicy w Ligocie Tworkowskiej czyli od roku 1902, obraz znajdował się w ołtarzu głównym ligockiej kaplicy.

13 lipca 1959 roku Stefan Jureczek przywiózł do Ligoty Tworkowskiej nowy obraz Matki Bożej, który zakupił na Jasnej Górze na polecenie swojej ciotki Antoniny Kolonko.

W dniu 30 sierpnia 1959 roku w uroczystość odpustową ks. Kacper Reginek - proboszcz z Lubomi, poświęcił nowy obraz z wizerunkiem MB Częstochowskiej, ufundowany przez Antoninę Kolonko i umieszczono go w ołtarzu głównym. Dotychczasowy obraz od tego czasu wisiał w różnych miejscach w kaplicy w Ligocie, a potem wraz z ołtarzem oraz innymi obrazami, figurami i paramentami liturgicznymi został przeniesiony w 2013 roku do nowej kaplicy na Grabówce, gdzie zawieszono go w bocznym wejściu do kaplicy.

Od poświęcenia i od samego początku funkcjonowania kaplicy na Grabówce czyli listopada 2013 roku zrodziła się myśl i inicjatywa odnowienia pierwszego obrazu i ponownego zainstalowania go w ołtarzu głównym.

Pod koniec roku 2015 został on przez Iwonę Świerczek oddany do renowacji, której podjęła się w swojej pracowni w Raciborzu Monika Rydz wraz z mężem.

W dniu 19 lutego 2016 roku odnowiony obraz wrócił do kaplicy na Grabówce. Przed ołtarzem zebrała się grupa mieszkańców Ligoty i Grabówki, aby zobaczyć efekt prac renowacyjnych i konserwatorskich. W tym samym czasie, a była to godzina 15.00 czyli Godzina Miłosierdzia, zaczął bić - ustawiony automatycznie – dzwon z wieży kaplicy. Obecni wierni uznali, że jest to znak od samego Boga, potwierdzający pobożną myśl ponownego umieszczenia pierwotnego obrazu w ołtarzu głównym.

Dnia 1 maja 2016 roku w przededniu Uroczystości Marki Bożej Królowej Polski ks. proboszcz Jacek Starosta na uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 dokonał ponownego poświęcenia 114-sto letniego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, pięknie prezentującego się w ołtarzu głównym kaplicy oddanej przecież przed ponad wiekiem pod opiekę Matki Bożej z Jasnej Góry, jak tego pragnęli mieszkańcy Ligoty Tworkowskiej.

Obraz z roku 1959 poddano pracom naprawczym i postanowiono, że zostanie zawieszony w zakrystii kaplicy na Grabówce.

Matko Boża Królowo Korony Polskiej - módl się za nami.

Święto Dzieci Maryi

Barbórka 2017