W NIEDZIELĘ I UROCZYSTOŚCI: 

Sobota: 15.00 ( Grabówka ), 17.00,

Niedziela: 7.00, 10.00, 15.30 ( II  niedziela miesiąca - chrzty - 15.00 )

W DNI POWSZEDNIE:
Godz.: Poniedziałek, Środa, Piątek - 7.00,  

Wtorek, Czwartek - 17.00

SPOWIEDŹ:
Poniedziałek-Piątek
- 30 min przed Mszą Św.
Sobota - 16.00-17.00
Niedziela i Święta - 6.30 - 7.00

Kancelaria Parafialna jest czynna przez pół godziny po każdej Mszy św.

W środę, w sobotę i niedzielę kancelaria nie przyjmuje.

1. SPRAWY POGRZEBU,  WEZWANIE  DO  CHOREGO - o każdej porze

2. WSZELKIE DOKU­MENTY KANCELARYJNE ZAŁATWIAMY OSOBIŚCIE.  

3. SPISANIE  PROTOKOŁU  PRZEDMAŁŻEŃSKIEGO - termin i godzina do ustalenia z kapłanem 

 

 

Adres:
ul. Pogrzebieńska 2
44-360 Lubomia
tel. 32 451 62 11 ,

e-mail:

Numer konta:
18 8469 0009 0012 5224 2000 0001 dopisek : darowizna na cele kultu religijnego

22 marca 2020

KS. ABP W PIEKARACH

O zawierzenie dotkniętej pandemią ludzkości Maryi Lekarce, czczonej w Piekarach Śląskich w łaskami słynącym wizerunku zaapelował abp Wiktor Skworc.

W homilii podczas Mszy odprawionej w bazylice piekarskiej metropolita katowicki podkreślił, że obecnie „doświadczamy niezwykłego czasu”. – To nie koszmarny sen, to rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć ‘tu i teraz’ – mówił. Zaznaczył, że tylko we wspólnocie z Jezusem i Maryją „wygramy ‘nasz czas’ i wieczność.

HOMILIA:  https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=Ub5uMQ_Kg-E&feature=emb_logo

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa  niewidomego abp Skworc podkreślił, że „wydarzenie to miało jeszcze inny skutek niż tylko przywrócenie naturalnego daru widzenia”. – Jezus otwiera ludziom oczy na siebie i na swoja naukę, na Tego, który go posłał – wyjaśniał. – Bohater dzisiejszej Ewangelii, człowiek niewidomy od urodzenia, został również uzdrowiony na poziomie wzroku duszy; został ‘wydobyty’ z ciemności ducha, ciemności wewnętrznej. Dlatego jego odpowiedzią na pytanie: ‘Czy wierzysz?’ było wyznanie wiary: „Wierzę, Panie” – dodał.

Jednocześnie abp Skworc wskazał na znaczenie sakramentu chrztu w życiu chrześcijan. – To wtedy uzyskaliśmy zdolność widzenia Zbawiciela, na co odpowiadamy wiarą, którą łaska chrztu zasiała w naszych sercach – podkreślił abp Skworc.

Odnosząc się do panującej pandemii zaapelował do wszystkich wiernych, by działając rozumnie i w imię dobra wspólnego respektowali ministerialne rozporządzenia i apele Kościoła. – Pozostajemy w domach, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo zagrożenia, które powszechnie uznano za epidemię czy pandemię, czyli zjawisko, które idzie szeroko przez świat, zbierając żniwo choroby, destabilizacji, a nawet śmierci – mówił metropolita katowicki.

Przywołał wydarzenia historyczne związane z cudownym wizerunkiem Maryi – Lekarki w Piekarach. Najpierw rok 1676, gdy mieszkańcy Tarnowskich Gór przybyli do Niej prosząc o uzdrowienie i wybawienie od zarazy, jaka wybuchła w ich mieście. W dowód wdzięczności po jej ustaniu złożyli uroczyste ślubowanie, że co roku będą pielgrzymować do Piekar. Właśnie wtedy, gdy „tradycja pielgrzymek ślubowanych objęła także inne miasta i parafie” Maryję w piekarskim wizerunku zaczęto nazywać Matką Przedziwną.

Następnie metropolita katowicki odniósł się do peregrynacji obrazu Maryi z Piekar do Czech, gdy w roku 1680, wybuchła tam zaraza. Wirus, który zabijał tysiące ludzi ówcześni nazywali morowym powietrzem. – Wierni zwrócili się o pomoc do Matki, bliskiej im w piekarskim wizerunku – przypomniał abp Skworc. – Doszło do niezwykłej peregrynacji. Cudowny Obraz wyruszył w drogę do Pragi i Hradec Kralove. W stolicy Czech doszło do licznych uzdrowień. Prażanie gorliwie modlili się dniami i nocami przed ikoną Piekarskiej Pani. 10 marca w katedrze św. Wita abp praski Jan Fryderyk Waldstein publicznie ogłosił ikonę Maryi z Piekar obrazem „Cudownym i Łaskami Słynącym” – kontynuował metropolita katowicki.

Odnosząc się do tych wydarzeń z przeszłości abp Skworc poprosił Maryję Lekarkę o pomoc w ustaniu panującej zarazy: „my żyjący w wielkiej ciszy oczekiwania i niepewności, my zamknięci w czterech ścianach mieszkań i domów i my ‘mieszkańcy schorowanych miast’ wołamy: „Pomóż nam wygrać Lekarko nasz czas”.

 MODLITWA : https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=Ub5uMQ_Kg-E&feature=emb_logo

 

Transmisję Mszy pod przewodnictwem metropolity katowickiego z piekarskiej bazyliki przeprowadziło Radio Katowice. Wcześniej abp Skworc zachęcił wiernych i duchownych archidiecezji katowickiej do odmawiania specjalnej modlitwy do Matki Boskiej Piekarskiej – Lekarki w intencji ustania pandemii.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM


Zdjęcia

BOŻE CIAŁO 2021

LUBOMIA TROCHĘ LAT WSTECZ

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
169 0.061195135116577