tel. 32 451 62 11 , 510 646 682

W mocy Bożego Ducha

Dzień II

Bargłówka - Paczyna

W Eucharystii otrzymujemy „przez Ducha wzmocnienie siły”, aby wytrwać w ostatecznej próbie Kościoła.

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: ”Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.
Zapytali Go: ”Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”.
Jezus odpowiedział: ”Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: »Ja jestem« oraz »nadszedł czas«. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”.

Wtedy mówił do nich: ”Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.
Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”. (Łk 21,5 – 19 )

Chrześcijanin naśladuje Jezusa w prześladowaniach ze strony „pysznych i wyrządzających krzywdę”. Konieczność „prześladowań polega też na tym, że przynoszą one owoc w postaci dobra ( wiary, wytrwałości ). Są to cierpienia narodzin nowego świata. Każdy wierzący naśladując  Chrystusa,  ma już teraz przeżywać Jego krzyż, który jest drogą do chwały. Przed przyjściem Jezusa, Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących. Prześladowanie, które towarzyszy Jego pielgrzymce przez ziemię, odsłoni tajemnice bezbożności pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązania ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy. Największym oszustwem religijnym jest oszustwo Antychrysta, czyli oszustwo polegające na uwielbieniu samego siebie zamiast Chrystusa.

Wspomniane w Ewangelii „straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie” oznaczają, że  przeciwności  i prześladowania mogą doprowadzić wierzących do paniki i być pokusą utraty wierności Bogu.

Wierzący mają pamiętać wtedy, że „przez wytrwałość” ocalą „duszę swoją”.

WYJŚCIE PIELGRZYMKI

BOŻE CIAŁO 2019