23 grudnia 2018

ZMARŁ BISKUP SENIOR GERARD

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY KATOWICKIEGO O ŚMIERCI I POGRZEBIE ŚP. BP. GERARDA BERNACKIEGO

Drodzy Diecezjanie!

Z głębokim żalem informuję, że 21 grudnia 2018 r. zmarł nagle w 77. roku życia, 52. roku kapłaństwa i 31. roku biskupstwa – emerytowany biskup pomocniczy Gerard Bernacki.

Biskup Gerard urodził się 3 listopada 1942 r. w Książenicach jako syn Romana i Łucji zd. Szewczyk. Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 4 czerwca 1967 r. w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza. Po święceniach był wikariuszem parafialnym w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu, następnie został posłany do posługi kapelana szpitalnego w Bielsku-Białej oraz rekolekcjonisty diecezjalnego w Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach. Podjął dalsze studia specjalistyczne w Prymasowskim Studium Teologii Życia Wewnętrznego oraz Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1976-1983 kształcił się w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Tam zdobył najpierw tytuł doktora teologii życia wewnętrznego, a następnie doktora teologii moralnej. Po powrocie do diecezji pełnił posługę duszpasterską najpierw w parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku oraz jako kapelan szpitalny w Katowicach, będąc jedocześnie wykładowcą teologii życia wewnętrznego i teologii moralnej w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. W roku 1985 został sekretarzem i kapelanem ówczesnego biskupa katowickiego Damiana Zimonia.

W roku 1988 został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji katowickiej. Sakrę biskupią przyjął 16 kwietnia 1988 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jako dewizą biskupią przyjął słowa z Ewangelii według św. Jana: „Czyńcie, cokolwiek wam powie”.

W 2012 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej i przeniósł na emeryturę. Czas emerytury przeżył w  domach zakonnych Braci Bonifratrów.

Pogrzeb śp. bp. Gerarda Bernackiego odbędzie się w sobotę 29 grudnia 2018 r. o godz. 11:00 w katowickiej katedrze. O godz. 9:00 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem Zmarłego do katedry, o godz. 9:45 modlitwa różańcowa przy trumnie.

Diecezjan, zwłaszcza parafian z rodzinnej parafii biskupa Gerarda, zapraszam na uroczystości pogrzebowe i proszę o jedność w modlitwie.

Polecajmy śp. biskupa Gerarda miłosierdziu Bożemu:

Jezu, Dobry Pasterzu, Ty pozwoliłeś swojemu słudze przeżyć czas ziemskiej wędrówki, spraw, aby Ciebie chwalił na wieki.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP

METROPOLITA KATOWICKI

Katowice, 21 grudnia 2018 r.

ukoroniowanie mb

WIELKANOC 2019