23 maja 2018

APEL METROPOLITY KATOWICKIEGO

O MODLITWĘ ZA POWOŁANYCH I ZA KOŚCIÓŁ
W CHINACH

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!

1. Obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Modlimy się szczególnie intensywnie za powołanych do służby Ewangelii oraz o nowe powołania do służby Jezusowi Chrystusowi w Jego Kościele. Apeluję do wszystkich diecezjan, aby w tym dniu wsparli modlitwą swoich duszpasterzy, posługujących w parafiach ich terytorialnej przynależności. Apeluję do młodzieży o modlitwę za księży katechetów, aby wytrwali w powołaniu i dawali przykład życia Ewangelią.

2. Papież Benedykt XVI w Liście do Katolików Chińskich ogłosił Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, wyznaczając go na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Dziewicy Maryi, Wspomożycielki Wiernych (24.05), czczonej z wielką pobożnością w sanktuarium maryjnym Sheshan koło Szanghaju.

My katolicy w Polsce – Ojczyźnie solidarności – mamy szczególny obowiązek modlenia się za Kościół w Chinach; tamtejsi wierni, duchowieństwo, w tym biskupi, mają prawo do naszej modlitwy i bardzo potrzebują modlitewnego wsparcia.
   Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie, Jedynym Odkupicielu Człowieka.

Weźmy sobie do serca przypomniany przez papieża Benedykta XVI obowiązek modlitwy za Kościół w Chinach, pamiętając, że tamtejsi wierni naszej modlitwy bardzo potrzebują. Oby katolicy należący do narodu chińskiego, który zadziwia świat rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym, mogli się cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary i pełną łącznością ze Stolicą Apostolską.

Panno Mario, Wspomożenie Wiernych, Matko Boża z Sheshan, módl się za nami.

Wszystkim, podejmującym dzieło modlitwy, postu i umartwienia za Kościół w Chinach, z serca błogosławię

+ Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA